Instalujeme LED diodový pásek

Kdo se s tímto fenomenálním vynálezem ještě nesetkal https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/ a rád by alespoň experimentoval s jeho instalací, nebo dokonce zvažoval o jeho montáži pod kuchyňskou linku, měl by o nich znát alespoň základní fakta.
svítící led8806.jpg

Teplé, nebo studené barvy

Především se musíte rozhodnout, zda zvolit odstín studených, nebo teplých barev. Říká se tomu teplota chromatičnosti a je určující k tomu, jak vnímáme světlo svými pocity. Teplé tóny barev (žlutá, červená, oranžová) navozují spíš pohodu, uvolnění a relaxaci, zatímco chladnější modré a zelené odstíny probouzí aktivitu a tvůrčí činnost, zvyšují pozornost. Ideální je v kuchyni instalovat dva na sobě nezávislé pásky a spínat je podle nálady, nebo denní doby.
Pokud se budete držet barvy, která odpovídá dennímu světlu, jsou to teplejší odstíny bílého světla, které se přibližují i barvě světla z klasické vláknové žárovky. Chladnější barvy zas naopak působí výraznějším a jasnějším dojmem.
led pásek.jpg

Kolik diod v pásku by mělo být

Počet diod v pásku je určující, jak intenzivní světlo pásek vydává. Nejlevnější mívají 30 diod na 1 metr, ty kvalitnější od 60 do 120 diod v metrové délce. Pásky s menším počtem diod se hodí spíše pro dekorativní účely, zatímco pro osvětlení pracovní desky do kuchyně potřebujete světla více, alespoň 60 diod na 1 metr.
svítící led pásek.jpg

Příkon napájecího zdroje

Spotřeba elektřiny je u pásků obvykle 4,8 W na 1 metr. Celkovou spotřebu zjistíte vynásobením počtu instalovaných metrů pásku tímto údajem. Pamatujte ovšem na to, že napájecí adaptér musí mít příkon vždy vyšší o koeficient 1,2  než je tento součet. Pro příklad: Dvoumetrový pásek s celkovým příkonem 9,6 W vynásobíte koeficientem 1,2 a vyjde vám minimální příkon zdroje 11,52 W. Zakoupíte tedy nejbližší vyšší výkon zdroje (pro tento případ je to 14,4 W).  Pamatujte na to, že zdroj může mít kapacitu příkonu i mnohem vyšší, ale nikdy ne nižší! V takovém případě by se silně přehříval a mohl by se poškodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup