Unavte se – Je to prosté, ale věřte, že to opravdu funguje. Nemusíte běhat na stadionu nebo cvičit v posilovně. Bude stačit úplně obyčejný pohyb, který je pro člověka ten nejpřirozenější. Chůze. Než půjdete spát, běžte se projít. Staří obejít pár ulic nebo bloků. Není třeba chodit hodiny, postačí i pouhých třicet minut.
Kniha místo televize – Ano, čtení pomáhá usnout malým dětem, ale vyzkoušeli jste ho někdy na sobě? Napínavý příběh, který je rozdělen na kapitoly, bude to pravé. Místo toho, abyste seděli v křesle před televizí, si můžete číst. Každý večer si přečtěte jednu kapitolu. Vytvoříte si tak jakýsi rituál a budete se na každou kapitolu těšit.
Odložte mobilní telefon – Nekoukat před usínáním na display telefonu velmi pomáhá. Nejenže nebudou vaše oči z koukání na obrazovku unavené, ale odpočine si i vaše mysl. Naučte se proto mobilní přístroj večer odložit. Většina chytrých telefonů má v dnešní době i noční režim. Zjistěte si, jak funguje a jak si jej nastavit.
Čaj – Kouzlo bylinek znaly už naše prababičky. Čaj obsahující správný poměr bylinek nám pomůže usnout. Mezi nejoblíbenější patří ten s meduňkou. Vyzkoušet můžete také heřmánek.
Vyvětraná místnost – Ač se to nezdá, k dobrému spánku pomáhá vyměnit vzduch v místnosti. Klíčem je správné větrání. Večer postačí deset minut.
Pokojová teplota – S předchozím tipem se pojí teplota vzduchu. Ideální pokojová teplota pro spánek je 18 stupňů celsia. Neváhejte a do ložnice si proto pořiďte teploměr. Budete překvapeni, že v nižších teplotách se spí opravdu lépe.
Jít spát a vstávat ve stejnou dobu – Vytvořte si pro váš spínek režim. Snažte se, abyste každý den šli spát zhruba ve stejnou dobu. Po několika dnech si váš mozek na tento režim zvykne a usínání i vstávání pak půjde samo.
Vhodná matrace – Máte raději matraci tvrdší nebo měkčí? Člověk, který spí raději na měkké podložce, se na té tvrdé nevyspí a naopak. Správná tvrdost matrace s kvalitou vašeho spánku souvisí. Pokud budete vědět, že se vám na ní dobře spí, budete usínat s pocitem, že se dobře vyspíte.
Připravte si věci na druhý den – Než večer ulehnete do postele, připravte si věci na další den. Kabelku nebo batoh s věcmi do práce, svačinu do lednice či deštník na stůl. Ráno se nebudete zdržovat. Věci budete mít pěkně připravené a při usínání nebudete muset myslet na věci, které si s sebou ráno nesmíte zapomenout vzít.
Tabletky – Přeptejte se v lékárně na tabletky s obsahem kozlíku lékařského. Jsou volně dostupné a pomohou vám s napětím a vypnutím mysli