Není to už trochu moc?

Ať už bydlíte v domečku nebo vlastníte byt, jistě víte, že nepořádek, je na každodenním programu. Občas by bylo celkem vhodné trochu pouklízet. Špína s sebou nenese pouze nehezký vzhled, ale také může být hojnou půdou pro rozkvět nemilých virů, bakterií, mikroorganismů, a dokonce až živočichů. Spektrum je opravdu široké a může znamenat potíže nejen pro alergiky.
Slečna s mopem
V poslední době se ovšem můžeme setkávat také s opačným případem. Přehnaným pořádkem nebo alespoň přehnanou snahou o pořádek. Někteří lidé, ač to zní neuvěřitelně, jsou opravdovými úklidomily. Někteří jsou prostě jen perfekcionisté, ale pak tu máme skupinku lidí, která má neustálé nutkání něco uklízet. Nebaví je to, ani nemají nadprůměrnou touhu po dokonalosti, ale prostě to potřebují. Možná si to daná osoba nechce ani připustit, tvrdí sobě i všem okolo, že je kolem ní nepořádek a nemůže se na to dívat. Ve skutečnosti je uzavřená pouze ve vlastní mysli.
Úklid domácnosti
Naše tělo a duše je totiž daleko propojenější, než se nám může zdát, a proto může být fyzický úklid projevem snahy o napravení něčeho uvnitř nás. Možná si musíte něco urovnat nebo zapomenou na minulost a než se nadějete, sedíte na zemi a přebíráte si své staré věci z dětství. Přemýšlíte, co si nechat a co už nikdy nechcete vidět. Roztrhali jste někdy vztekle kus papíru, když jste byli naštvaní či smutní? Vždyť to je také určitý druh úklidu. 
Jestli jste se právě nalezli v člověku, který se snaží fyzicky spravit věci, ale ve skutečnosti je něco špatně psychicky, měli byste si uvědomit, že vidět vyleštěnou skříň vám možná dá chvilkový příjemný pocit, ale ve skutečnosti si z dlouhodobého hlediska moc nepomůžete. Pokud se vám nepodařilo urovnat si v hlavě všechno, pravděpodobně vám váš problém brzy vypluje na povrch a objeví se ve chvíli, kdy si to přejete nejméně. 
Zkuste si vyrazit do společnosti nebo do přírody, začnete myslet na něco jiného a dopřejete si potřebnou změnu prostředí. A i když se vám to možná nebude líbit, při dlouhodobějších potížích byste měli vyhledat odbornou pomoc. Na samotném úklidu sice není nic špatného, ale jeho příčina může znamenat daleko hlubší problém…