Neznámé technické památky

Naše země je doslova poseta různými zajímavostmi, přírodními úkazy a památkami, za kterými jezdí turisté z celého světa. Tak proč se za nimi také nevydat? A nemusejí to být jen obvyklé hrady a zámky nebo přírodní zajíkavosti. Mezi zajímavé památky patří i ty, které jsou technického charakteru.

vodní mlýn

§  V samotném centru města Českých Budějovic najdete například vodárenskou věž, která zásobuje město vodou už téměř tři staletí.

Sice se za tu dobu dočkala mnoha změn, ale ve svém základu zůstala stále stejná. A není nutno ji obdivovat jen zvenku.

–         Můžete si vyslechnout komentovanou prohlídku přímo v jejích útrobách. 

–         Dozvíte se mnoho zajímavého o historii vodárenství v jihočeské metropoli.

Světový unikát v Čechách

Doslova světovým unikátem je větrný mlýn v Ruprechtově. Mezi Vyškovem a Blanskem, na Drahanské vrchovině, stojí mlýn holandského typu.

§  Okolní krajina a tento mlýn tvoří zajímavý kontrast.

§  Vypadá to, jako by ho tu někdo omylem zapomněl.
šachtová pec

Postaven byl roku 1873, ale dlouhého trvání neměl. Za nějaký rok si s ním pohrála větrná smršť, která ho téměř do základu zničila. Renovace mu ale skutečně prospěla. Díky ní se z mlýna stal skutečný světový unikát. Dostal totiž na střechu takzvanou Halladayovu turbínu a v současné době je ješitným větrným mlýnem na světě, který má toto technické zařízení.

–         Zajímavou technickou památkou může být například i vápenka.

–         Stačí se zajet podívat do Třemošnic.

Z našich tří uvedených technických zajímavostí je sice nejmladší, ale na důležitosti jí to rozhodně neubírá. Byla postavena roku 1880 a fungovala až do roku 1960. Celých padesát let byla uzavřena a čekala na své znovuobjevení. Pak konečně prošla rekonstrukcí a proměnila se v muzeum vápenictví v Železných horách. Za shlédnutí jistě stojí i vnitřní prostory obří pece, které jsou návštěvníkům přístupné nebo původní vápenické nářadí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup