17. století se ve srovnání s raným středověkem vyznačovalo renesancí v mnoha ohledech – v architektuře, v umění a samozřejmě i v určitém pokroku duchovním a názorovém. V té době putovala do Evropy řada plodin a koření díky výpravám mořeplavců a mezi nimi údajně i topinambury.
Přínosné jsou především jejich hlízy, podobají se svým tvarem zázvoru a konzumují se buď vařené (jako brambory) anebo v syrovém stavu. Neobsahují však jedovatý solanin, takže se nemusíte obávat otravy, jako např. u nazelenalých brambor.
V hlízách se ukrývá mnoho zdraví prospěšných živin – vitamíny B, vitamín C, karotenoidy (provitamín A), mnoho draslíku, vápníku, železa, hořčíku a fosforu a dále křemík, zinek a mangan. Co se však nejvíce vyzdvihuje, je polysacharid inulin, je to druh rozpustné vlákniny, která je nesmírně cennou zvláště lidem, kteří se nepříliš zdravě stravují, nebo trpí civilizačními potížemi.
Prospěšné i pro diabetiky – inulin snižuje glykemický index a tím přispívá k optimalizaci jídelníčku diabetiků. Vlákninu ve stravě ovšem ocení každý i v rámci prevence, v řadě průmyslově vyráběných pokrmů, v polotovarech a rychlém občerstvení bývá vlákniny spíše nedostatek a to pak přispívá ke špatnému trávení, což může vyústit i v závažná onemocnění trávicího traktu.
Cena topinamburu je velmi nízká a kdo miluje kvetoucí hvězdicovité rostliny, jako jsou kopretiny, astry nebo slunečnice, toho topinambury jistě potěší i na zahrádce. Jsou to velmi dekorativní trvalky, na pěstování nejsou vůbec náročné, spíše naopak jsou to rostlinky velmi houževnaté a jejich podzemní hlízy přežijí i v silných mrazech. Počítejte s tím, že za příhodných podmínek se vám mohou rozmnožit na velké ploše, proto bude vhodné porost časem redukovat.