Zatočte na podzim s atopickým ekzémem

Podzim přináší nádherné barvy, ale pro oběti atopického ekzému také noční můry. Výkyvy teplot, chlad, vítr a další nepříznivé hrátky počasí – to vše je příliš velký nápor i pro zdravou pokožku, nemluvě o tom, jak v tomto ročním období trpí samotní atopici. Stav se zhorší a u některých jedinců se dokonce můžou objevit příznaky ekzému úplně poprvé.
Svou pokožku musíme chránit v jakémkoliv případě i za jakéhokoliv počasí. Pro lidi s problematickým atopickým ekzémem to platí dvojnásob, hlavně během tohoto zvláštního období. Na kůži vznikají svědící praskliny a změny teplot to jen zhoršují. Existuje však několik rad, které toto utrpení pomůžou zmírnit.

Zaručená klasika – pomůže, ale také uškodí
Každý atopik je zná a většina z nich si bez nich nedokáže ani svůj život představit. Ano, mluví se o kortikoidech. Jenže ty sice rychle uleví od nepříjemného svědění, nicméně mohou přinést mnohem horší nežádoucí účinky – tzv. Cushingův syndrom, což je ve zkratce porucha hormonálního systému. Dalšími, méně závažnými problémy, jsou například migréna, poruchy srdečního rytmu a zubní skloviny, zvýšení krevního tlaku či snížení pevnosti kůže. Zde úplně neplatí pravidlo, že pro krásu se musí trpět.

Dbejte na ochranu a prevenci
S věkem se projevy ekzému sníží a podle expertů mohou také zcela zmizet. Přesto by člověk, který má sklony k ekzému, měl dodržovat nějaká opatření a o svou kůži pečovat. Takovýto člověk by se měl vyhnout špinavému a příliš prašnému prostředí, vynechat by měl také dlouhé koupání a trávení času v chlorované vodě. Ekzém mohou vyvolat i různé potraviny. Tělo tak hlásí jejich nesnášenlivost a vytváří alergickou reakci. Musíte tedy vyloučit všechny potraviny i druhy prostředí vyvolávající tuto reakci.

Mazat, mazat mazat!
Pro zmírnění či úplné odstranění ekzému pomohou nejrůznější krémy a mastičky, kterými musíte ekzém pravidelně promazávat. Jejich výběr se vám poněkud zužuje. Pro pleť náchylnou k ekzému se nejčastěji doporučují krémy neutrální, tedy indiferentní, které to jsou, vám jistě poradí v lékárně či drogerii. Použít ale můžete také domácí nesolené vepřové sádlo.

Život s atopickým ekzémem je jistě nepříjemný, ale rozhodně se nemusí jednat o věc, se kterou musíte smířeně žít celý život. Krásnou pokožku získáte jednoduchým, bezbolestným způsobem, díky osvědčeným receptům a radám.