Poslední zvonění Spolužáků


Trocha historie
Služba běžela na webu celkem 19 let – stránky byly založeny v roce 1999 a původně je vlastnila firma Internet Pb, v roce 2005 pak Seznam po jejich zakoupení přichází s jejich novou, opravenou verzí. Původní myšlenkou bylo vytvořit virtuální fórum pro aktuálně studující. Postupně se však ukázalo, že nejpočetnějšími uživateli jsou naopak absolventi – tedy ti, kteří naopak svá studia už před nějakou dobou ukončili. Skrze tuto službu i nadále zůstávali v kontaktu, sdíleli znovu připomenuté vzpomínky na společné slasti i strasti a třeba i plánovali společná setkání.
Citelnějšípokles zájmu začali Spolužáci pociťovat zhruba před třemi lety, odstartoval ale už přibližně v roce 2008. Největší podíl na tom, že služba začala ucházet na úbytě, měl především raketový vzestup obliby sociálních sítí v čele s oblíbeným Facebookem. Kde byli postupem času najednou všichni, a to včetně starších ročníků.
počítačová třída.jpg
Nesmrtelné výhody
I přesto měli Spolužáci oproti přece jen modernějším konkurentům v několika věcech navrch.
·        Zvyk – ještě předtím, než dosáhly sociální sítě tak výrazné obliby, měla tato služba dost času na to, aby na sebe své uživatele naučila a vytvořila si solidní síť věrných uživatelů. Spousta z nich byla prostě zvyklá setkávat se právě tady a i když se někteří setkávali i „bokem“ třeba právě na Facebooku, mateřská základna zůstala tam, kde byla. Srovnatelné je to s oblíbenou hospůdkou coby tradičním dějištěm třídních srazů, kterou také nezměníte proto, že se ve městě otevřel nóbl podnik.
·        Cílené vyhledávání– systém vyhledávání byl nastaven podle škol a jmen spolužáků, případně roku ukončení školy a okresu, „vstupenkou“ pak byla správná odpověď na specifickou otázku týkající se právě konkrétní třídy.
·        Kontext celé školy– mnoho lidí také oceňovalo možnost připojit se do diskuse celé školy, v níž konkrétní třída studovala, i tady se daly dohledat cenné kontakty z období studií nebo třeba „umýt záda“ oblíbeným učitelům.
židle na lavicích.jpg
Konec na obzoru
Podle zpráv samotného Seznamu měla počátkem letošního roku tato služba ještě něco kolem 20 tisíc uživatelských přístupů denně, což není špatné číslo. Přesto budou stránky v takové podobě, jak jsme na ně zvyklí, fungovat pouze do 24. května tohoto roku – pak už nebude možné registrovat se jako nový uživatel nebo vkládat další příspěvky. Ještě do konce srpna bude možné stahovat si starší příspěvky a 1. září pak Spolužáci skončí nadobro.
Podle oficiálních zpráv jsou důvody dva a úzce spolu souvisí:
1.      Neschopnost konkurovat sociálním sítím– neustávající odliv uživatelů prostě dělá tuto službu neudržitelnou. Jednoduše řečeno, její provoz se v dlouhodobějším časovém horizontu nevyplácí, prostě ji převálcovala konkurence.
2.      Nová pravidla ochrany osobních údajů – Seznam otevřeně přiznává, že aby služba těmto podmínkám vyhověla, znamenalo by to kompletně ji přepsat. Což je pochopitelně poměrně drahá legrace, která se už s ohledem na bod 1. ukazuje jako prodělečná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup